تبلیغات

به سایت رسمی گروه ریاضی خیام خوش آمدیدپیشنهاد می کنیم برای نمایش بهتر سایت از مرورگرهای Firefox یا Google Chrome استفاده کنید

     

حذف لودینگ

گروه ریاضی خیام - دانشگاه گیلان - چگونه در گوگل تعاریف ریاضی را جستجو کنیم؟

چگونه در گوگل تعاریف ریاضی را جستجو کنیم؟

چهارشنبه 6 دی 1391 10:47
تعداد بازدیدها : 

تعداد نظرات ارسال شده : 

آخرین ویرایش : چهارشنبه 6 دی 1391

موضوع : جالب و خواندنی، آموزش ریاضی،

به طور یقین برای شما نیز پیش آمده که به دنبال تعریف یک اصطلاح، مفهوم یا واژه ریاضی و یا به طور کلی یک تعریف ریاضی دقیق باشید، و بخواهید در کمترین زمان و بدون هیچ دردسری به آن دست پیدا کنید. احتمالاً به دنبال کتاب‌های درسی خواهید رفت! این کار کمی وقت‌گیر است و حتی ممکن است کتاب مورد نظرتان در دسترس نباشد.

پیشنهاد می‌کنم برای جستجوی تعاریف ریاضی و دیگر زمینه‌ها، از گوگل استفاده کنید. مثلاً من در شکل زیر تعریف ریاضی «حوزه صحیح (Integral Domain)» را جستجو کرده‌ام:

 

 


گوگل برای جستجوی تعاریف از ویکی‌پدیا و دانش‌نامه‌ها و لغت‌نامه‌های آنلاین کمک می‌گیرد. اگر با ویکی‌پدیا آشنایی داشته باشید حتما مشاهده کرده‌اید که در آدرس اینترنتی هرکدام از صفحات آن، از کلید واژه اصلی مقاله تشکیل شده است، به عنوان مثال آدرس صفحه اینترنتی مربوط به Integral Domain، در ویکی‌پدیا به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

 

en.wikipedia.org/wiki/Integral_domain

 

واژه‌ای که جستجو کردیم فقط مختص شاخه ریاضی است اما گاهی اوقات تعاریف در هر زمینه علمی متفاوت می‌باشد. مثلاً اصطلاح Field تعاریف مختلف تخصصی و عمومی دارد. به همین منظور صفحات اینترنتی در ویکی‌پدیا با فرمتی خاص در نظر گرفته می‌شوند. برای مثال این اصطلاح در ریاضی (Mathematics) و فیزیک (Physics) متفاوت است:

 

en.wikipedia.org/wiki/Field_(mathematics)

en.wikipedia.org/wiki/Field_(physics)

 

به همین دلیل در جستجوی گوگل به فرمت زیر عمل می‌کنیم:

- اگر اصطلاح مورد نظر فقط مربوط به شاخه ریاضی است:

 

mathematics

واژه یا اصطلاح

Definition

 

- اگر اصطلاح مورد نظر در شاخه‌های دیگر نیز وجود دارد:

 

mathematics

واژه یا اصطلاح

Definition

 

برای مثال،