تبلیغات

به سایت رسمی گروه ریاضی خیام خوش آمدیدپیشنهاد می کنیم برای نمایش بهتر سایت از مرورگرهای Firefox یا Google Chrome استفاده کنید

     

حذف لودینگ

گروه ریاضی خیام - دانشگاه گیلان - نکاتی در مورد هزینه انتشار مجلات (Publication Fee)

نکاتی در مورد هزینه انتشار مجلات (Publication Fee)

یکشنبه 10 فروردین 1393 12:04
تعداد بازدیدها : 

تعداد نظرات ارسال شده : 

آخرین ویرایش : یکشنبه 10 فروردین 1393

موضوع : مقالات فارسی، جالب و خواندنی، آموزش ریاضی، آموزش‌های کاربردی،

هزینه انتشار، ‌هزینه مؤلف، هزینه رسیدگی، هزینه چاپ، هزینه داوری، هزینه هیئت تحریریه، مجلات پولی و …. همه این‌ها موضوعاتی است که امروزه مورد سوال بسیاری از پژوهشگران است.

در گذشته‌ها نویسندگان هر مقاله‌ای که به مجله ارسال می‌کردند به صورت رایگان منتشر می‌شد. از مدت‌ها قبل فرایند این کار به این سمت رفته است که حتی مجلاتی که وابستگی سازمانی و بودجه‌ای به یک مرکز دانشگاهی یا صنعتی یا علمی داشته‌اند هم به این سمت می‌روند که خودکفا بشوند و برای خودکفا شدن هم علاوه بر فروش نسخه‌های فول تکست مقالات خود به پژوهشگران و مراکز علمی از مسیر اخذ هزینه‌های رسیدگی به مقاله و انتشار آن از نویسنده هم اقدام می‌کنند. برخی از مجلات هم این داستان را به سمتی سوق داده‌اند که نویسنده در صورتی که بخواهد مقاله ایشان به صورت فول تکست در وب‌سایت مجله قابل رویت و دانلود رایگان باشد لازم است که هزینه انتشار را ( که معمولاً چند صد دلار یا چند هزار دلار آمریکا می‌باشد ) به مجله بپردازد وگرنه مجله در صورتی که این هزینه را از نویسنده دریافت نکند مجبور خواهد بود مقاله را به صورت غیر رایگان در وب‌سایت برای دانلود پولی قرار بدهد.


هزینه‌هایی که مجلات بابت انتشار مقالات از نویسندگان دریافت می‌کنند معمولاً به انواع زیر است:

 1. هزینه رسیدگی به مقاله یا Processing Fee

که به این هزینه معمولاً Submission fee هم گفته می‌شود و هزینه‌ای است که صرفاً مربوط به هزینه رسیدگی و داوری مقاله در مجله مربوط می‌شود و هزینه زیادی نیست. این مبلغ معمولاً پنجاه یا صد دلار و یا در همین حدود است. این مبلغ معمولاً بیش از هر مجله‌ای توسط مجلاتی دریافت می‌شود که روزانه ده‌ها مقاله به آن‌ها Submit می‌شود و واقعاً فرصت رسیدگی به این همه مقاله را در شرایط معمولی ندارند و برای اینکه هر کسی به خاطر شهرت آن مجله هوس نکند که مقاله‌اش را به آنجا بفرستد تا ببیند آنجا چه می‌کنند و چه نظرات داوری روی مقاله ایشان می‌دهند، آمده‌اند و این مبلغ را ابتدا دریافت می‌کنند. از نمونه چنین مجلاتی، می‌توان مجله Blood را نام ببرد.

2. هزینه داوری سریع

برخی از مجلات هم آمده‌اند و قدری قدرت تخیل خود را بکار گرفته و ابتکار دیگری کرده و اعلام کرده‌اند که فرایند رسیدگی معمول به یک مقاله در این مجله مثلاً چیزی حدود سه تا شش ماه است و اگر نویسنده‌ای می‌خواهد که مقاله ایشان سریع‌تر در مجله تحت داوری قرار بگیرد لازم است که مبلغی را که برابر با چند صد دلار می‌باشد به مجله بپردازد تا مثلاً مقاله ایشان در اسرع وقت و در طی دو تا سه هفته تحت داوری قرار بگیرد. نمونه چنین مجلاتی را می‌توان مجله Journal of Internet Medical research نام ببرد که معتبرترین مجله مرتبط با E Health در دنیا است.

لازم به توضیح است که دو مجله‌ای که در بالا با ذکر نام اشاره شد ( مجله Blood و مجله JIMR ) هر دو از معتبرترین مجلات دنیا در حیطه علمی خود می‌باشند. توضیح اینکه پرداخت هزینه سابمیشن فی و یا پرداخت هزینه داوری سریع به این معنی نیست که مقاله حتماً پذیرش خواهد شد.

3. هزینه دسترسی رایگان

 این هزینه را به عنوان هزینه Open Access می‌شناسیم و توضیح آن را در ابتدای این مطلب نگارش کرده‌ام. در صورتی که نویسنده انتخاب کند که مقاله ایشان به صورت اوپن اکسس قابلیت دانلود فول تکست از وب‌سایت مجله داشته باشد لازم است که هزینه آن را نویسنده به مجله بپردازد ( به عبارتی دیگر، هزینه‌ای را که قرار بوده است خوانندگان مجله به مجله بپردازند تا بتوانند مقاله فول تکست را دانلود و مطالعه نمایند را نویسنده پیشاپیش به مجله می‌پردازد و مقاله خودش را به صورت فول تکست قابل دانلود در مجله می‌کند ). این گزینه به نویسنده این امکان را می‌دهد که مقاله ایشان بیشتر خوانده شود و بیشتر مطالعه شود و احتمال آنکه نویسندگان دیگر در مقالاتشان به این مقاله ارجاع بدهند هم بیشتر خواهد شد.

4. هزینه انتشار یا هزینه مؤلف

برخی از مجلات آمده‌اند و بدون در نظر گرفتن اینکه قبلاً و به هنگام Manuscript Submission از نویسنده تقاضای پرداخت Submission fee را کرده باشند و یا نکرده باشند، بعد از آنکه مقاله توسط مجله پذیرش بشود و قبل از انتشار مقاله، یک Invoice به نویسنده مسئول ارسال می‌کنند که حاوی اعلام هزینه انتشار است که معمولاً چند صد دلار و در برخی موارد چندین هزار دلار آمریکا می‌باشد. این مبلغ را معمولاً تحت عنوان هزینه انتشار یا Publication Fee از نویسنده دریافت می‌کنند و یا تحت عنوان Page Charge و یا تحت عنوان Author Fee و یا تحت عنوان Coloured Page Charge از نویسنده دریافت می‌کنند.

 

این هزینه را کلا می‌توان به صورت عمومی تحت عنوان Publication Fee در نظر گرفت که معمولاً یک رقم ثابت است مثلاً پانصد دلار یا هزار و پانصد دلار یا دو هزار یورو و غیره. ولی گاهی اوقات مجلات آمده‌اند و گفته‌اند اگر مثلاً مقاله‌ای حاوی سه نویسنده باشد لازم است که مبلغ سیصد یورو بپردازد و به ازای هر یک نفر نویسنده اضافه در لیست نویسندگان لازم است که نویسنده مسئول مبلغی اضافی برابر با یک‌صد یورو و یا غیره بابت هر یک نفر اضافه به مجله بپردازد. این مبلغ را می‌توان به صورت تخصصی‌تر تحت عنوان Author Fee نام‌گذاری کرد و البته برخی مجلات آمده‌اند و گفته‌اند که نویسندگانی که از کشورهای با درآمد کم هستند می‌توانند هزینه کمتری را بپردازند.

علاوه بر آن ممکن است مجله اعلام کند که انتشار مقالات رایگان است ولی در صورتی که یک مقاله حاوی یک تصویر رنگی با کیفیت بالا باشد و بخواهد آن تصویر رنگی منتشر بشود لازم است که به ازای هر صفحه رنگی یا هر تصویر رنگی مبلغی معادل چند ده یا چند صد دلار به مجله پرداخت بشود. گاهی نیز مجلات به ازای هر جدول یا Tabgle و هر تصویر یا Figure سیاه و سفید و یا رنگی یک نرخ خاصی را مشخص کرده‌اند که از نویسنده دریافت می‌کنند و یا می‌گویند که اگر مقاله کمتر از سه هزار کلمه باشد رایگان است ولی اگر بیش از آن باشد به ازای هر هزار کلمه لازم است که مثلاً یک‌صد یا دویست دلار به مجله پرداخت بشود.

بنابراین ما در موضوع پرداخت‌های نویسندگان مقالات به مجلات آکادمیک تنوع زیادی از انواع پرداخت را مشاهده می‌کنیم که همه این تنوع‌ها بستگی به سیاست‌های هر مجله دارد و بستگی به نوع انتشار کاغذی یا الکترونیک و سایر موارد در حیطه تصمیم گیری دبیران اجرایی مجله دارد.

به نقل از وبلاگ آقای حسن نور محمدی